Bylinkové okénko

Bez černý

Kdyby lidé věděli, jaký je to požehnaný keřík, nikdo by nikdy neuřezal ani větvičku bezu, neboť každá jeho část má výborné léčebné uplatnění - kořen, list, květ i plod. Jak je bez dvakrát krásný, má i dva hlavní způsoby použití.

Sedmikráska

Působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Osvědčila se při zánětech močových cest a při zánětu ledvinových klubíček. Zevně ve formě koupelí se užívá při různých kožních chorobách jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné a taktéž na špatně se hojící rány.

Medvědí česnek

Česnek medvědí je planá forma česneku a objevuje se ve na vlhkých loukách, smíšených lesích, hájích i podél vodních toků brzy z jara.

Třezalka tečkovaná

Bylina Svatého Jana - tato bylina roste na mezích, na okrajích cest a lesů, na lukách i pahorcích, od července do září. Má ráda teplá, slunná, sušší místa. Lidové názvy vyjadřují velký význam této léčivé rostliny.

Podběl lékařský

Podběl lékařský je jedna z prvních vytrvalých léčivých bylinem, jejichž žluté hlavičky na nás vykukují při jarních procházkách.

Pampeliška - Smetanka lékařská

Povzbuzuje trávící orgány, působí mírně močopudně a žlučopudně a celkově je považována za posilňující prostředek s příznivým účinkem na metabolismus. Příznivě ovlivňuje funkce jater, žaludku, slinivky, střev, ledvin i krvetvorných orgánů.

Zázvor

Zázvor posiluje imunitu a pomáhá při nachlazení a díky svým léčivým účinkům je zázvor hojně využívanou bylinou.

Kontryhel - ženské potíže

Král ženských bylinek. Naše prabáby říkaly, že tato skromná a nenápadná bylinka má přímo ženské a mateřské poslání, a proto to byla magická bylinka k čarování pro lásku a krásu. kdyby všechny ženy pili čaj z kontryhelu, neměla by polovina tolik potíží.

Kaštany a jejich léčivá síla

"Kaštany mají velkou sílu, to je stará známá věc, každý to zná a ví."  Staří lidé, kteří mají seschlé ruce, by proto kaštany měli převalovat v dlaních, kůže se pak  zpevní a zvláční.
Zobrazit: 1-10 z celkem 13
začátek | « předchozí | následující » | konec