Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum

Popis: Bylina Svatého Jana - tato bylina roste na mezích, na okrajích cest a lesů, na lukách i pahorcích, od července do září. Má ráda teplá, slunná, sušší místa. Lidové názvy vyjadřují velký význam této léčivé rostliny. Bylina je 25-60 cm vysoká, má rozvětvené stonky a kvete ve zlatožlutých okolících. Chceme-li ji bezpečně poznat, rozmačkáme jeden otevřený květ. Pokud jde o třezalku, vyteče z něho červená šťáva. Na čaj a přísadu do koupele sbíráme kvetoucí nať, pro přípravu oleje /Janův olej/ sbíráme pouze květy.

Účinky rostliny:
poranění nervů
nervová, neurologická onemocnění
neuralgie trigeminu
průjmy
namožené svaly
deprese
nespavost
zánět nervu
neuróza
nervová slabost
hysterie, hysterické záchvaty
neklidný spánek, nespavost, noční můry
poruchy řeči a koktání
náměsíčnictví /somnambulismus/
noční pomočování, enuréza
nepravidelný menstruační cyklus, nepravidelná perioda
vývoj pohlavních orgánů ženy
otevřené rány, zranění
drsná pokožka tváře
krevní výron, modřiny
otoky žláz
bolesti zad, bolesti křížů, hexenšus, ischias
revma, revmatoidní artritida
sluneční úpal
bolesti břicha u kojenců
poranění, zhmoždění, úrazy úderem
zduření lymfatických žláz a cév břicha
V případě že třezalku chceme používat na úzkosti a deprese, užíváme ji v čajové směsi s např. meduňkou a dobromyslí. Samostatně ji užíváme výjimečně.

Starší, věřící lid dával balzámu – krvavě červené šťávě květů /třezalku poznáte podle toho, že když rozmáčknete její květ, ulpí vám na prstech červená tekutina, třezalku díky tomu nelze zaměnit za jinou bylinu/ – názvy související s krví a ranami našeho Spasitele. Janův olej /Johannisöl/ je skutečně nejlepším olejem na rány, zmírňuje bolesti, odstraňuje a léčí záněty. Jedna z legend vypráví o této bylině, která má tak mnoho lidových názvů, toto: „Když učedník, kterého Pán velmi miloval, stál zhroucený pod křížem, pečlivě sbíral rostliny skropené svatou krví, aby je pak rozdal zbožným věřícím jako vzácnou památku na smrt Spasitele.“ Čerstvá šťáva byliny vyvolává tajuplný dojem, jako by v červeném barvivu zlatožlutých květů skrytě žila kapka krve našeho Spasitele.

Na den sv. Jana, který je symbolem posvátných sil světla a tepla, září třezalka nádherou svých skvostných květů. V dávných časech děvčata uvíjela z třezalky věnečky a každý, kdo tancoval kolem Janova ohně, musel nosit Janovu korunu – věneček z třezalky. V této tajuplné noci se házely větvičky do řeky a panenské děvče vědělo, když zvadlé květy znovu rozkvetly, že bude mít v budoucím roce ženicha. V Horních Rakousích, podle starého zvyku, vkládali sedláci bylinku mezi dva krajíčky chleba a dali sežrat dobytku, aby rostlina chránila jejich zvířata před chorobami. Škoda, že tento zvyk se udržuje už jenom v některých rodinách věřících sedláků. Ze všeho, co jsem uvedla, vidíte, jaké velké úctě se těší už od nepaměti třezalka.

Čaj z třezalky se používá při zranění nervů a nervových obtížích všeho druhu, při zraněních po úderech jakož i při následcích namožení svalů ze zdvihání. Je také výborným prostředkem proti průjmu.

Dobře léčí i zánět trojklanného nervu /neuralgie trigeminu/, pijeme-li denně dva až tři šálky čaje z třezalky a zevně delší dobu natíráme příslušné místo Janovým olejem /viz níže/. Tinktura z třezalky se označuje jako „arnika pro nervy“. Můžeme si ji připravit a s úspěchem použít při onemocnění nervů, zánětech nervů, neurózách, slabostech nervů a nespavosti.

Třezalkou vyléčíme poruchy řeči, nepokojný spánek, hysterické záchvaty, náměsíčnictví i noční pomočování a deprese. Čaje účinně pomáhají i sedací koupele z třezalky. Během týdne absolvujeme šest koupelí nohou po sobě. Tuto kúru doporučuji při všech stavech způsobených nervy.

Mladá děvčata by měla pít v čase dospívání po určitou dobu každý den dva až tři šálky čaje z třezalky. Podporuje totiž vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnosti periody /menstruačního cyklu/.

Janův olej /olej z třezalky tečkované/ je velmi vychvalovaným přírodním lékem. Neměl by chybět v žádné domácnosti. Lehce si jej můžeme sami připravit (viz níže). Svoji léčivou sílu si zachovává dva roky a používá se nejen při otevřených ranách, čerstvých zraněních, při výronech krve, oteklých žlázách a jako hlavní léčebný prostředek při drsné pokožce tváře, ale je také výborným prostředkem na vtírání při bolesti zad, křížových bolestech /hexenšus/, při ischiasu a revmatismu.

Abychom měli doma po ruce správný lék i při spáleninách a opařeninách, dáváme květy do lněného oleje. Tento olej se používá i při zmírnění následků slunečního úpalu.
Kojenci s bolavým bříškem se hned upokojí, když jim je potřeme Janovým olejem. Znám jednu ženu ze zemědělství, která léčí Janovým olejem všechna poranění, dokonce i u domácích zvířat. Jednomu rolníkovi se dostala ruka do stroje a těžce si ji pohmoždil. Obklady z Janova oleje poměrně brzy odstranily všechny bolesti a rány se bez těžkostí zahojily.

Jiný sedlák zase s úspěchem ošetřoval Janovým olejem těžkou vnější ránu na noze koně. Jeden lékař zjistil u osmiletého děvčete zduření lymfatických žláz břicha. Pokaždé, když dítě vnitřně nebo zvenčí pocítilo chlad, mělo bolesti v břiše, nakonec již každý den, obzvláště ráno. Matka četla v brožuře, že při zduření žláz je možné úspěšně použít oleje z třezalky tečkované. Vždy, když dítě plakalo, masírovala mu olejem bříško. Po krátkém čase všechny bolesti ustaly.

Způsoby užívání třezalky tečkované

Třezalkový čaj

Nálev připravíte použitím dvou čajových lžiček suché nasekané třezalkové nati, které zalijete šálkem vroucí vody a přikryté necháte 10 minut louhovat. Ideální je užívat třikrát denně vlažný šálek, po dobu tří týdnů. Po týdenní pauze si můžete nálev připravit znovu. Větší množství čaje nepijte - nebudete tak riskovat větší míru vedlejších účinků.

Třezalkový olej

Výborný prostředek na hojení popálenin /i slunečních/, drobných oděrek, údajně pomáhá vyhlazovat i vrásky. Květy, natrhané za slunečného dne, volně naplníme do láhve až po hrdlo a zalijeme jemným olivovým olejem. Květy musí být v oleji ponořené. Dobře uzavřenou láhev postavíme na několik týdnů na slunko nebo na teplé místo. Po čase se olej zbarví do červena. Potom přefiltrujeme přes hadřík, zbytek vylisujeme, olej uschováme v tmavých lahvičkách. Při používání při popáleninách můžeme olivový olej nahradit lněným. Stejně jako u čaje myslete na dávkování, maximálně užívejte tři lžičky denně.

Třezalková tinktura

Připravíme ji podobně jako olej, avšak místo olivového nebo jiného jedlého oleje použijeme líh /vodku, slivovici, koňak/. Po dvou týdnech z usazeniny vymačkáme obsah a slijeme. Opět skladujeme v tmavé lahvi. Užíváme třikrát denně po deseti kapkách při nespavosti a bolestech hlavy.

Pozor: Třezalka se nemá kombinovat s antidepresivy. Neužívat před sluněním, může způsobit popáleniny, neměla by se vnitřně používat dlouhodobě.

Zdroj: Internet, http://www.bylinkyprovsechny.cz/

« Medvědí česnekPodběl lékařský »