Čakry

Čakry

Slovo Čakra pochází ze sanskrtu a znamená kruh nebo kolo. Znamená také Slunce, které v Hinduismu symbolizuje boha Višnu, přezdívaného také "ten kdo je aktivní". Podle pověstí, jeho moc spočívá - tak jako moc Slunce, které vychází, dosáhne vrcholu a zase sestupuje - v "třech krocích", kterými měří svět.

Čakry vedlejší - na dlaních a chodidlech

Sedmi čakrami ještě hlavní čakry nekončí. tradice jóogy hovoří až o 88 000 vedlejších čakrách, které se nacházejí po celém těle. V praxi jsou však důležité čakry především na dlaních a chodidlech. 

Prána jako univerzální životní energie

Při práci s čakrami jde především o to, abychom uchovávali životní energii v těle, abychom tím pozitivně ovlivnili osobní vývoj a zdraví.  V této souvislosti musíme vzít v úvahu pojem z jógové tradice, prána.

Kundaliní, šušumna, ida a pingala

Kosmická životní energie bývá v poněkud obrazné řeči Indů zobrazována jako svinutý had, který spí na spodním konci páteře - kundaliní nebo Kundaliní Šaktí.

12 Čaker

Při otevření základní čakry jsme uzemnění a žijeme v radosti a klidu. Cítíme se v bezpečí a důvěřujeme, že se o nás vesmír postará. Otevřeme ji prohlášením: " JÁ JSEM ukotven v duši. JÁ JSEM ukotvený v lásce. PODPORUJI."