Kundaliní, šušumna, ida a pingala


Kosmická životní energie bývá v poněkud obrazné řeči Indů zobrazována jako svinutý had, který spí na spodním konci páteře - kundaliní nebo Kundaliní Šaktí. Je to doslova had nebo hadí síla, tato duchovní síla sídlí v každém člověku a bývá zobrazena jako svinutý had spočívající na dolním konci páteře. Je-li tato síla probuzena, pak vystupuje vzhůru, prochází energetickými centry /čakrami/ energie a její působení se projeví ve formě duchovního poznání a mystických zkušeností.

Prostřednictvím jógové praxe a především praktikování takzvané Kundaliní jógy, která se přednostně zabývá čekrami, je možno probudit tohoto spícího hada a vést energii kundaliní přes jednotlivé čakry směrem vzhůru. Při tomto vzestupu energie hrají zvláště roli tři spojovací proudy mezi čakrami, hlavní nádí, šušumna, ida a pingala.

Pingala je pozitivně nabitý energetický proud, který je přiřazen sluneční energii a mužskému aspektu, tento proud začíná na spodním konci páteře a končí v pravé nosní dírce. Ida naopak představuje proud negativně nabité  lunární energie, příslušné k ženskému aspektu,jehož výchozí bod se rovněž nachází na spodním konci páteře, končí však v levé nosní dírce. Ida i pingala se v jednotlivých čakrách vždy kříží a tím se vinou kolem hlavního míšního kanálu šušumna, který fyzicky odpovídá míšnímu kanálu a proudí přímo páteří.

Proudí-li životní energie bez překážek drahami nádí, může se had nerušeně zvedat vzhůru. To znnamená  pevné zdraví, zrychlující se vývoj a optimální naplnění člověka.

V Kundaliní-józe však jde o mnohem víc: životní síla /Šaktí/ by měla být povzbuzena meditací a koncentrací, aby se mohla spojit s kosmickým vědomím /Šiva/.

Podaří-li se uskutečnit toto spojení lidského vědomí s vědomím univerzálním v nejhořejší čakře, dojde tím, k velkému sjednocení. V mystice bývá tento stav označován pojmem "unio mystica", v józe jako Samadhi.

« Prána jako univerzální životní energie12 Čaker »