Podběl lékařský


Podběl lékařský – /Tussilago farfara/

Podběl lékařský je jedna z prvních vytrvalých léčivých bylinem, jejichž žluté hlavičky na nás vykukují při jarních procházkách.
Popis: Mají podzemní plazivý šupinatý oddenek. Podzemní výběžky oddenku dosahují nezřídka délky přes 1 metr. Květonosná lodyha je 5 až 15 cm dlouhá, za plodu se protahuje až na 30 cm. Lodyha je přímá, tenká, porostlá šupinovitými listy a je zakončena jediným úborem. Listy jsou jednoduché, řapíkaté, uspořádané v přízemní růžici a vyvíjejí se zpravidla až po odkvětu. Čepel je okrouhlá, široce vejčitá až srdčitá, mělce dlanitě laločnatá a na okraji oddáleně zubatá. Listy jsou v mládí oboustranně bíle plstnaté, na líci později olysávající. Úbory jsou zlatožluté, v průměru 2 - 3 cm široké, složené ze středových trubkovitých květů a hojných okrajových jazykovitých květů s plochou ligulou. Plodem je válcovitá 3 - 5 mm dlouhá nažka s chmýrem.

Léčivé účinky: Podběl lékařský uvolňuje hleny, urychluje hojení ran, listy působí mírně močopudně, zejména jsou ale jednou z nejdůležitějších léčivých bylin užívaných na léčbu astmatu, neboť tlumí kašel a podporuje vykašlávání. Záněty /nejen/ dýchacích cest, zánět průdušek - bronchitida, katar hrtanu, zánět pohrudnice /pleuritida/, tuberkulóza plic, chronický kašel různé příčiny, chrapot, nemoci plic.
Může se uplatnit i jako pomocné léčivo při cukrovce, neboť zinek zlepšuje využití inzulínu. Zevně lze podběl lékařský použít na omývání ekzémů, při zánětu žil, na vředy nebo špatně se hojící rány, suchý zábal čerstvých podbělových listů působí protirevmaticky a obecně na bolesti kloubů /zábal by měl trvat asi hodinu/. Na pásový opar se doporučuje přiložit čerstvé listy, které byly před tím krátce ponořeny do vařící vody. Podběl lékařský také urychluje zrání furunklů a má antialergické účinky.
Přestože obsah škodlivých alkaloidů není vysoký, nedoporučuje se podběl užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, k vnitřnímu použití je lépe vzít sušený podběl, neboť sušením se obsah alkaloidů snižuje. Samostatně by se také podběl neměl podávat dětem a těhotným a kojícím ženám, ve směsích, kde je podběle nejvíce 15 %, by však neměl být jakkoliv nebezpečný.

Použitelné části podbělu lékařského: květ a list

Období květu: duben až srpen

Podběl lékařský – použití a pěstování: Vyhovují mu zejména vlhká stanoviště a hlinité půdy s vyšším obsahem vápníku. Jeho nejčastějším biotopem jsou břehy potoků, příkopy, náspy, sutiny a jiná ruderální místa. Protože jsou čerstvé listy podbělu plné vitamínu C, můžeme z nich připravit salát či špenát. Po zdravotní stránce jsou listy bohatší na účinné látky, než květy. V lidovém léčitelství se čerstvé listy podbělu rozmělňovaly a přikládaly na prsa při onemocněních plic.

Inhalační roztok z podbělu
Do vařící vody dáme jednu vrchovatou polévkovou lžíci úborů a lístků. Vdechujeme pod plachtou, opakujeme několikrát denně.

Čaj z podběle
Jednu čajovou lžičku květů vrchovatě naplněnou /později květů a listů smíchaných  rovným dílem/ jen spaříme v 1/4 litru vody a necháme krátce vyluhovat.

Obklad z podběle
Čerstvé listy rozmělníme – rozmačkáme na kaši a přiložíme.

Koupel nohou z podběle
Naplněnou dvojitou hrst listů spařených vodou necháme vyluhovat krátkou dobu a  pak 20 minut koupeme nohy.

Podbělový med a sirup
Na podbělový med si budeme muset nasbírat přibližně dvě stě gramů květu. Ty zalijeme půl druhým litrem vroucí vody, přikryjeme a necháme do druhého dne louhovat. Poté tekutinu přecedíme a vymačkáme do ní všechnu šťávu, co se nám podaří z kvítků dostat. Podběl vyhodíme, základ na med dáme do hrnce, přisypeme přibližně půl druhého kilogramu cukru, přidáme šťávu ze dvou citronů /můžeme je také vydrhnout, rozříznout na čtvrtiny a dát vcelku/, uvedeme do varu a za stálého míchání povaříme, dokud nám vše nezhoustne. Hotový a ještě horký podbělový med rozlijeme do předem připravených sterilních sklenic, zavíčkujeme a uskladníme ve tmě a chladu.

Při výrobě sirupu se nic nestane, když se mezi květy přimíchají i listy, mají podobné účinky, jen zde je již větší riziko záměny s jinými rostlinami. Na základní porci si musíme nasbírat tolik kvítků, aby nám naplnily jednu litrovou sklenici. Do ní je velmi silně napěchujeme na střídačku s několika vrstvami cukru krystal nebo krupice. Nádobu uzavřeme a uložíme do chladu a tmy na přibližně dva měsíce. Po uplynutí této doby podbělový sirup přecedíme, dokonale vymačkáme, necháme přejít varem a přelijeme do vyvařených sklenic a víček. Z jedné litrové nádoby bychom měli získat přibližně kolem dvou deci sirupu. Skladujeme ho v lednici.

Pozor, podle nejnovějších výzkumů podběl (čili i sirup nebo med) bychom neměli podávat malým dětem a těhotným a kojícím ženám. V nadměrných dávkách může vyvolat nevolnost, zvracení, nespavost, podrážděnost a zvýšený tlak.

Pleťová maska
Z čerstvých rozdrcených listů připravíme pleťovou masku na mastnou, uhrovitou a zánětlivou pleť.Můžeme použít i k osvěžení pleti zdravé.

Pro kuřáky a astmatiky
Dvě až tři lžičky čerstvé podbělové šťávy z listů zamícháme s masovým vývarem nebo teplým mlékem a pijeme po doušcích třikrát denně.

Kašel, chrapot
Dáme 10 gramů listů i květu do 0,25 litru studené vody, necháme krátce přejít varem a po 10 minutách louhování scedíme, přidáme med a vypijeme.Nebo užíváme 1 až 2 dávky prášku ze sušených listů na špičku kulatého nože.

Zánět, vředová choroba tlustého střeva
Použijeme vlažný nálev jako klystýr.

Pásový opar
Hrst čerstvých listů ponoříme krátce do vařící vody, necháme okapat, přiložíme a necháme hodinu působit.

Bolest ucha
Do bolavého ucha nakapeme vymačkanou šťávu z čerstvých listů.

Zánět dutiny ústní
Několikrát denně kloktáme nálevem z drogy.

Zánět žil
Použijeme kašovitý obklad, připravený z rozdrcených čerstvých listů, smíchaných se sladkou smetanou, který přikládáme na noc.

Chronická bronchitida
Několikrát denně inhalujeme páru z květů i listů.

Zdroj: Internet

« Třezalka tečkovanáPampeliška - Smetanka lékařská »