O odpuštění s Louise L. Hay

Milí drazí,

odpuštění je pro mnoho lidí těžkou záležitostí. My všichni potřebujeme praktikovat odpuštění. Každý, kdo má problém mít sám sebe rád, se v této oblasti zaseknul. Odpuštění otevírá naše srdce lásce k sobě samým. Mnozí z nás přitom v sobě nosí zášť i celé roky. Máme pocit, že jsme v právu, protože nám někdo něco udělal. Já tomu říkám uvíznutí ve "vězení oprávněného odporu". Možná máme pravdu. Ale šťastní takto nebudeme.

Skoro jako bych vás slyšela: "Ale vy nevíte, co mi on/a udělal/a - to je prostě neodpustitelné!" Neochota odpouštět je však hrozná forma SEBEtrýznění. Hořkost, kterou v sobě nosíte, je jako lžíce jedu, kterou polykáte každý den. Hromadí se ve vás a ubližuje vám. Je nemožné být zdraví a svobodní, když se spoutáváte minulostí. Ta událost je pryč a je za vámi. Ano, je pravda, že se k vám zachovali zle. Ale je to pryč. Možná bojujete s pocitem, že když jim odpustíte, je to jako byste řekli, že se nic nestalo a že už je to v pořádku.

Jednou z našich největších duchovních lekcí je pochopit, že každý vždy dělá to nejlepší, co v daném okamžiku umí. Lidé se chovají na základě toho, čemu v daném čase právě rozumí, čeho jsou si vědomi a co vědí. Téměř každý, kdo působí utrpení druhým, sám trpěl jako dítě. Čím větší násilí prožil, tím větší v něm zůstala bolest a tím spíše bude na ostatní hrubý. Tím neříkáme, že je chování těchto lidí omluvitelné nebo přijatelné. Pokud však máme duchovně vyrůst, musíme si být vědomi toho, že v sobě chovají bolest.

To, co se vám stalo, už je pryč. Možná už dávno pryč. Pusťte se. Dovolte si být zase svobodní. Vyjděte ven z vězení a vstupte do světla svého života. Pokud vaše situace stále trvá, pak se zeptejte sami sebe, proč se máte tak málo rádi, že v ní stále setrváváte. Proč v ní zůstáváte? Neplýtvejte svým časem na snahu smiřovat se s nepřijatelným. Nebude to fungovat. To, co vydáváte, se k vám vrací zpět. A tak zahoďte minulost a pracujte na lásce a úctě k sobě samým nyní. Pak můžete mít krásnou budoucnost. Osoba, které je nejtěžší odpustit, nás může naučit největší lekci. Když máte sami sebe natolik rádi, abyste se pustili staré situace, bude pro vás porozumění i odpuštění jednoduché. A osvobodíte se.

Zde jsou některé nápomocné afirmace, které můžete říkat pro odpuštění:

Je pro mě nyní bezpečné pustit se všeho, co mi v dětství ublížilo, a přesunout se k lásce.

Vím, že nemohu přebírat zodpovědnost za druhé lidi. Každý z nás je pánem svého vlastního vědomí.

Odpuštím všem lidem z mé minulosti, u kterých cítím, že mi ublížili. Nyní je s láskou pouštím.

překlad: Magda Techetová

« Sebepřijetí - Léčivé poselství pro ženyPět způsobů, jak uctít život Louise Hay »