Šašek

Znamení: Vodnář - Uran

Shrnutí tématu: osvoboditel, svoboda, vyvrhel, "skutečný" hrdina, stepní vlk.

Popis karty: Z ošatky Šaška visí figurka krále jako bez života. Už nepotřebuje krále, který vládne nad lidmi svými ego-hrátkami a činí ho nesvobodným. Nezatížen a veselý kráčí Šašek svou cestou vstříc neurčité budoucnosti. Osvětluje ji blesk /myšlenek/, věštící spontánnost a mnohá překvapení. Vícebarevný kostým je znakem šašků už po staletí. Jen v tomto ošacení je chráněn před tím, aby se stal bláznem ne ze své vůle. Šašek na kartě si šat blázna zvolil úmyslně.

Osobnost Šaška se do světla reflektorů života vynořuje z hloubky nevědomí a téměř periodicky, a vždy náhle. Osvobozuje od závazků a svazků, od názorů a od návyků, ve které se proměnily naše lásky a vztahy. Bez ohledu na to, jestli nám to vyhovuje, nebo ne. Šašek nikdy nečeká na naše pozvání. Své poslání plní ve smyslu objektivních souvislostí vždy a okamžitě na místě, kde máme být osvobozeni k pravdě. Osvobozuje nás od pout jen tehdy, když těhotenství /v rámci naší duše/ trvá už předlouho a porod měl proběhnout už dávno. My se však ze strachu ještě stále držíme všeho starého. Bojíme se identifikovat právě s touto vnitřní osobností. Když se objeví, začíná nevypočitatelně, nepředvídatelně dobrodružství duše. Šašek je skutečný, mystický hrdina, který opouští bezpečně a ochraňující prostředí, aby se vystavil vnějšímu světu, získal zkušenosti, poznal sám sebe a nezávisle, svobodné našel svou vlastní cestu. Jeho největším a nejsilnějším protihráčem ve hře života je vládce podsvětí, Pluto, který láká lidi do pastí závislostí a Ego-bezpečí /svůdce a Pokušitel/, aby jejich duše odlákal ze spirály vývoje. Nepočítá však s nevinnou a naivní odvahou blázna, který nemá strach tančit jednou nohou nad propastí. A tak nastává souboj a řinčení zbraní mezi silami ukrytými v hloubce duše. Období, kdy se hrdina probouzí ze spánku podobnému smrti v zámotku upředeném Egem jako přístavem zdánlivé jistoty a neohroženosti a nechává se vést touhou po svobodě a mnohostrannosti bytí, bývá vždy bolestivé. Úsměv se do očí obvykle člověku vrací až potom, když je pupeční šňůra konečně úplně přetržena a náš vnitřní Šašek může vykročit k novým břehům.

Význam karty při výkladu:

* jako jediná anebo první karta: PROBLÉM

Ztratil jsi kontakt s tím, co svoboda znamenala ve svém prapůvodním významu. Dokonce jsi zapomněl i původní smysl slova svoboda. Možná se domníváš, že musíš uniknout ze zajetí momentální životní situace, ale jen bezmocné a bezvýsledně lomcuješ mřížemi vnějších okolností. Nepochopil jsi skutečný odkaz Šaška: Aby mohl člověk přerůst jakoukoliv situaci, musí jak psychicky, duševně i duchovně, tak i fyzicky zpracovat každou příležitost a skutečně tvrdě na ní pracovat a projít utrpením každé cesty. Svobodu nemůžeš získat lusknutím prstů, ale v potu tváře. Na začátku sice někdy stačí jen vykročit, ale musíš počítat s tím, že cesta nebude vydlážděná a posypaná růžovými lupínky.

* jako karta v sérii: CESTA K VYŘEŠENÍ PROBLÉMU

Pokus se objevit duchovní rozměr v tom, do čeho ses v této chvíli zapletl, zaujmout pozici duše uprostřed současných komplikací. Cesta ke svobodě vede jednoduše přes zbavení se momentálního problému, přes jeho opuštění, i když by se ti to teď mohlo ještě zdál paradoxní. Snaž se objevit svého vnitřního Šaška, navaž s ním kontakt a spoj se s ním. Nauč se smát sám sobě, možná se ti přestanou smát druzí.

* jako poslední karta: VÝSLEDEK CESTY

Podmínky tě katapultovaly ze zastaralého a povýšeneckého přístupu k věcem. Tvůj osobní proces vývoje ti - aniž sis toho všiml - nechal narůst křídla. Tak: Leť!

« MistrAnděl »