Devět pravidel života

Devět pravidel života ze starověkého spisu v sanskrtu

1. OBDRŽÍŠ TĚLO - Může se ti líbit nebo ne, ale bude tvoje po celou dobu té lhůty.

2. DOSTANE SE TI POUČENÍ - Jsi zapsán do poučné školy zvané život na plný úvazek. Každý den v této škole se ti dostane příležitostí dostat lekci. Ty lekce se ti mohou líbit nebo je můžeš považovat za zbytečné a stupidní.

3. NEJSOU ŽÁDNÉ CHYBY, JEN LEKCE - Růst je proces pokusů a chyb, experimentování. ‚Neúspěšné‘ pokusy jsou stejně součástí tohoto procesu jako ty pokusy, které fungují.

4. LEKCE SE OPAKUJÍ, DOKUD SE NEPOUČÍŠ - Lekce se ti budou prezentovat v různých formách, dokud se z nich nepoučíš a pak můžeš přistoupit k další lekci.

5. PODSTUPOVÁNÍ LEKCÍ NIKDY NEKONČÍ - Neexistuje část života, která by neobsahovala své lekce. Pokud jsi naživu, máš pořád výuku, ze které se poučuješ.

6. NEEXISTUJE NIC LEPŠÍHO NEŽ TADY - Když se "tam" stane "tady", tak prostě dostaneš i další "tam", které bude zase vypadat lépe než "tady".

7. OSTATNÍ JSOU JEN TVÝMI ZRCADLY - Nemůžeš něco milovat a nenávidět na jiném, pokud se ti v tom neodráží něco, co miluješ nebo nenávidíš u sebe.

8. CO UDĚLÁŠ SE SVÝM ŽIVOTEM, JE NA TOBĚ - Máš všechny nástroje a zdroje, které potřebuješ, co s nimi uděláš, je na tobě. Volba je tvá.

9. ODPOVĚDI LEŽÍ V TOBĚ - Odpovědi na otázky života leží v tobě. Všechno, co k tomu potřebuješ, je dívat se, naslouchat a důvěřovat.

Tahle ponaučení o bytí je popis filosofických postojů k použití jako základna duševního blahobytu a osobního růstu.

Překlad pradávného textu ze sanskrtu, jehož pravidla se datují do doby před mnoha staletími, jsou stále platná i dnes.

Zdroj: Petr Havlan

« Zdraví souvisí s karmou