1 Čakra


ČAKRA Základní čakra, čakra kořene 
NÁZEV Muladhara /ze Sanskritu: mula a adhara/ - kořen a opora
BARVA červená
ELEMENT země
SMYSLOVÁ FUNKCE čich
POLOHA

Kořenová čakra se nachází na spodním konci páteře, je mezi konečníkem a pohlavními orgány, je spojena s kostrčí a otvírá se směrem dolů.

OTÁČENÍ u ženy se otáčí doleva, u muže doprava, točí se ze všech hlavních čaker nejpomaleji, její pomalé vibrace vytvářejí nádhernou rubínovou červeň.
ČÁSTI TĚLA vše pevné - tzn. kosti, zuby, páteř, nehty, tlusté střevo, prostata, tvorba krve, stavba buněk, konečník, nohy, chodidla
ŽLÁZY Nadledvinky - prostřednictvím nadledvinek působí tato čakra na tvorbu tělu vlastnímu hormonu kortizonu a také produkci adrenalinu a noradrenalinu. Ovlivňuje odolnost proti stresu, přecitlivělosti či alergii. 
HORMONY Produkují adrenalin a noradrenalin, které mají za úkol přizpůsobovat krevní oběh momentální potřebě. Tak je tělo připravené k akci a může okamžitě reagovat požadovaným způsobem. Také mají vliv na vyrovnávání teploty v těle.
AROMATERAPIE Hřebíček - olej hřebíčku pomáhá při uvolňování nahromaděné energie v základní čakře. Podporuje schopnost uvolňovat všechny úzkostně struktury vzniklé z ochrany a bezpečnosti, a otevřít se tak čerstvým energiím.
Cedr - vůně cedru spojuje se zemitými silami a podstatou přírody, dodává klid a bezpečí.
KAMENY achát, krvavý jaspis, hematit, kalcit, záhněda, býčí oko, tygří oko, rubín, granát český, granát čínský, červený korál, heliotrop, rodochrozit, karneol   
SPÁNEK

na břiše, 10 - 12 hodin

Vyživuje: tlusté střevo a pohybový aparát

Symbol: lotos se 4 okvětními lístky - vam, am, sham, sam

Tón: C - hláska U

Mantra: LAM

Příslušná božstva: Bráhma, Dakini

Symbolická zvířata: Slon, býk, vůl

Planeta: Merkur

Základní čakra nás spojuje s fyzickým světem. Dává nám životní sílu prosadit se, vytrvat a přežít. Převádí kosmické energie na tělesno - pozemskou rovinu, zároveň proudí touto čakrou energie země do celého našeho systému. Působí na budování existence, materiální zabezpečení a uchování si vlastního druhu rodiny. První čakra je životně důležitý základ a pramen vitální síly pro vyšší čakry, spojení se Zemí a přírodou. Poskytuje nám pevnou půdu pod nohama, na které si můžeme stavět náš život, přináší nám prvotní důvěru, odolnost, důraz. První čakra by měla být v rovnováze se sedmou čakrou, abychom si udrželi svou vnitřní rovnováhu. Pokud čakra je otevřená a harmonicky funguje, zažíváme hluboké spojení se Zemí a jejími tvory, vitalitu, spokojenost, stabilitu a vnitřní sílu. Naopak při zablokování nebo uzavření čakry je tělesná konstrukce slabá a máme málo duševní síly a sebedůvěry. Aktivujeme ji pohledem na ranní červánky a podvečerní sumrak, pohledem do ohně či čevené pudy.

Harmonická funkce: Je-li první čakra otevřená a harmonicky funguje, zažíváte hluboké osobní spojení se Zemí a jejími tvory, spokojenost, vitalitu, stabilní a vnitřní sílu, materiální jistotu. Cítíte se být zařazeni do přirozeného běhu života a její součástí, jsme šťastni. Máme schopnost se prosadit, jsme odolní, vytrvalí. Zažíváte zemi, kde můžete dostat všeho co je zapotřebí - jídlo, bezpečí, ochranu... Tím se otevíráte zemi a vše co se vám dostává přijímáte s vděčností.

Disharmonická funkce: Při jednostranné dominanci nebo chybné funkci této čakry krouží vaše myšlení jen kolem materiálního vlastnictví a jistoty, stejně jako kolem smyslových požitků ... jídla, alkoholu, sexu. To co se vám líbí chcete také vlastnit, aniž by jste přemýšleli o následcích. Zároveň vám může být velmi zatěžko otevřeně brát i dávat. Máte tendenci se pojistit. Neschopnost něčeho se vzdát je nezřídka vyjádřena ve formě zácpy a tloušťky. V extrémních případech jednáte předrážděně a hněvivě, zuřivě či agresivně. Nesmírné prosazování vlastních přání. Jste egoističtí, sobečtí, leniví a máte existenční obavy.

Nedostatečná funkce: Máte málo tělesné a duševní síly na překonávání problémů. Mnoho věcí vám způsobuje hodně starostí, ztrácíte půdu pod nohama, chybí vám síla se prosadit, můžete pociťovat velký strach,  nedostatek energie, nejistota hlavně o přežití a hmotné zabezpečení, toužíte po životě, který by byl snazší, příjemnější a méně náročný Proto vám život připadá jako břímě ne jako život. Nezdravé ztahy čověka k Zemi a přírodě.

Řeč těla: Základní čakra je umístěna v oblasti křížové kosti, kostrče, konečníku, moč.měchýře, a pohlavního otvoru. Když se někdo necítí bezpečně nebo pociťuje úzkost, je běžné, že si tuto oblast chrání rukama nebo nohama. Obtočené nohy kolem sebe značí hlubokou nejistotu a nedostatek sebedůvěry. Tito lidé mají často obranné postavení, odmítají nové myšlenky, které by jim mohli otřást jejich vratkým životem. Nevyrovnanost také můžete vidět u lidí, kteří nejsou schopni klidně stát nebo posedět. Je to výraz jejich pocitu, že neumějí pevně stát na zemi. také oblasti, kde se v těle nadměrně ukládá tuk, vyjadřuje potřebu ochrany v těchto místech. Velký zadek znamená přání být ochraňován v bezpečí, silné nohy /hlavně u žen/ slouží jako zátěž někomu, kdo tu ve skutečnosti nechce být a odráží nejistotu a přecitlivělost.

Nemoci spojené se základní čakrou: Zácpa, hemeroidy, zánět tlustého střeva, střevní onemocnění - průjem, chladné neprokrvené prsty u nohou a rukou, frekvence močení, zánět močového měchýře, osteoartóza kyčelního kloubu, ledvinové kameny, hypertenze, hypotenze, impotence, vrozené deformace chodidel, obezita, strachy - obavy - pocit bezmoci, nejistoty, pochybnosti sami o sobě, ztráta koncentrace, hněv, deprese...

Účinky zvuků: Je vhodná monotónní hudba se silným zdůrazňovaným rytmem.

Účinky barev: Aktivujte se jasně svítící červenou barvou.

Účinky drahokamů:

Achát - podporuje vážnost, pevnost, vyrovnanost, pomáhá rozpouštět záporné emoce a chrání vnitřní podstatu člověka. Probouzí postoj úcty k vlastnímu tělu a působí stavebně na rozmnožovací orgány. Plátek řezaného achátu s jeskyňkou krystalickou uprostřed, poskytuje rostoucímu životu v tobě bezpečí a ochranu /ať tělesnému nebo duchovnímu/. Dodává důvěru, ulehčuje porod.


Hematit
- dává pevnost, sílu, působí stavebně na tělo, mobilizuje skryté síly, pomáhá při stavech slabosti a podporuje uzdravování po nemoci.

 


Krvavý jaspis
- zeleno-červený jaspis tě spojuje s elementární silou země. Učí nesobeckosti, skromnosti, posiluje krev, půjčuje vitalitu, stabilitu, trpělivost. Pročišťuje tělo a umožňuje, že si umíme ze síly a klidu vytvořit pocit bezpečí.Granát
- dává životní sílu, vůle, úspěch. Povzbuzuje sexualitu. Pomáhá při nemoci pohlavních orgánů, posiluje krevní oběh.
Červený korál
- dodává životní sílu a energii, podporuje tvorbu krve, dává stabilitu a pružnost.
 

Rubín - energie, harmonie mezi tělesnou a duševní láskou, což přináší nové zážitky, čistí pleť
 
 

 

2 Čakra »