Je krásné býti ženou - Ilonka Jílková

Milá ženo, tvojí pravou podstatou je L Á S K A.

Ženy obdržely od přírody úžasné dary – a to umění milovat, být silné a trpělivé,krásné a moudré jako bohyně.

„Milá ženo, připadáš si v tuto chvíli jako bohyně? Pokud ano, blahopřeji, jsi jedna z mála šťastných a spokojených žen, které chodí po naší planetě. Pokud je tvojí odpovědí slůvko NE, nejspíš patříš mezi ženy, které svůj život obětovali rodině,
dětem, práci, kariéře apod. Svůj život prožívají nejčastěji ve shonu, strachu, pocitech nedokonalosti, nejistotě a partnerských neshodách.

V tuto chvíli tě možná napadá otázka – proč by mělo být krásné, být ženou? Vždyť my ženy, to máme v životě daleko těžší, než muži. Život nám znepříjemňuje každý měsíc menstruace, následně porod, péče o děti i rodinu, práce na dvě směny
/rodina + domácnost/, obtížněji hledáme zaměstnání a život prožíváme neustále v emocích a pocitech, že nás nikdo nechápe a nikdo nám nerozumí.

Přesto věř, milá ženo, že může i pro tebe být KRÁSNÉ BÝT ŽENOU. Jde jen o to, své ženství správně pochopit a uchopit. Všímat si jeho darů a umět je i vhodně využívat.

Nech se tedy tímto psaným textem unášet na vlnách svého ženství, otevři se SEBE přijetí a SEBE pochopení, které ti vnese lásku, pokoj, štěstí, radost a naplnění do tvého života. Vydej se tedy se mnou na cestu za poznáním, budu ti průvodkyní a
zároveň dobrou přítelkyní, tak neváhej a vykroč“.

Krátké představení ...

Jmenuji se Ilona Jílková a donedávna jsem žila nejspíš hodně podobně jako ty. Řešila běžné rodinné problémy – zajištění chodu a financí domácnosti, péči o své tři děti a náročné zaměstnání. Jako samoživitelka jsem na své koníčky a zájmy neměla téměř čas. Ale tělo si řeklo samo dost a já dostala svoji lekci v podobě energetického výpadku (totálního fyzického vyčerpání). Životních lekcí a úloh k vyřešení jsem dostala nespočet, za všechny jsem však vděčná.

Životní lekce mi umožnily, zastavit se a přemýšlet

* nad svým životem
* nad cestou, po které jdu
* nad tím, proč se můj život točí stále jako v bludném kruhu
* proč jsem nespokojená, nenaplněná a vnitřně nešťastná

Díky zdravotním komplikacím se můj život zpomalil a já začala číst, přemýšlet a hlavně naslouchat svému tělu a vnitřnímu hlasu, intuici. I když z počátku to bylo těžké, byla jsem zvyklá stále něco dělat, nemohla jsem si zvyknout na odpočinek. Měla jsem pocit, že stále musím mít dostatek energie, zvládat všechno a to nejlépe na sto procent, každému se zavděčit, splnit to, co se ode mne žádá. Prostě být stoprocentní ženou.

Dnes mě tyto úvahy vedou k úsměvu na tváři a jsem nesmírně vděčná Bohu za prozření i všechny ty „nepříjemné“ a leckdy i bolestné životní lekce, které mě vždy posunuly o velký kus dál.

O své získané zkušenosti z této životní cesty se s tebou ráda podělím. I když musím po pravdě říci, že na konci své cesty ještě zdaleka nejsem…, ale o tom třeba v dalším ebooku, nebo knížce.

JSEM ŽENA – co je to vlastně ženství, jak mám správně žít jako žena … Zkusím to zadat do vyhledávače a uvidíme. Tedy *co je to žena*“. Tímto způsobem mne navedl můj vnitřní hlas na cestu k poznání svého ženství.

Možná to znáš i ze svého života. O menstruaci jsi získala informace od kamarádek nebo spolužaček, určitě i od dětské doktorky a v tom lepším případě také od své matky. Dříve se ale o tomto tématu veřejně mnoho nemluvilo. A co těhotenství? Byla jsi poučená, anebo vše přišlo tak nějak samo? A tak bych mohla pokračovat dál a dál - například na téma hormonální antikoncepce, partnerského vztahu, sexuálního života, intimity, výchovy dětí…

Moje životní cesta byla plná pokusů a omylů. Žádného velkého poučení se mi v období dospívání od matky nedostalo. Nebyla jsem zasvěcena do svého ženství, připravena na těhotenství a vztahy. A tak nějak jsem po té své cestě šla až do svých třiceti devíti let. Byla jsem však čím dál víc zničená, žádné naplnění, radost či spokojenost. Můj život se nepodobal životu šťastné ženy, spíše naopak.

Až jsem došla k oné chvíli, kdy se mi v hlavě zrodila myšlenka „jsem žena, ale co to vlastně znamená, jak mám správně jako žena žít, vždyť jsem stále uhoněná, strhaná, večer padám do postele únavou a někdy usínám pomalu i za chůze, tohle přeci nemůže být pravý život, život SEBE vědomé ženy …“

A co jsem ve vyhledávači našla?

Každý měsíc, stále dokola. Když tedy pominu období těhotenství a kojení. Znáš ten pocit, sevření v podbřišku a myšlenky, „cože už zase, už zase to mám dostat“?! Měsíc vždy uteče jako voda a přichází pravidelná menstruace. „To snad ne, tolik plánů, úkolů, cestování a zase těch pět nepříjemných dnů je přede mnou.

Na internetu mne zaujaly články na téma cyklické proměnlivosti žen. Nikdy jsem o své menstruaci nepřemýšlela, vždy jsem ji brala jako nepříjemnou součást života každé ženy, která mi pravidelně komplikuje život. A tak jsem se do článků zvědavě začetla.

Informace byly jedno velké PŘEKVAPENÍ. To, že se v průběhu cyklu měním, jsem si vůbec nepřipouštěla, musela jsem být přeci neustále fit. Ano, pozorovala jsem někdy, že určité věci mi jdou někdy lépe a jindy zase hůře, ale nespojovala jsem to s menstruačním cyklem. A jak jsem si tak postupně články a různé ebooky pročítala, zjistila jsem, jak VELKÝM DAREM JE PRO NÁS MENSTRUAČNÍ CYKLUS a jak můžeme svých proměn využívat. Ale nejdříve je musíme znát a vnímat ve svém těle.

Je úžasné, jak to všechno začalo do sebe zapadat, dávat smysl. Dříve jsem žila v představách, že musím mít energii celý měsíc a pokud jsem se cítila někdy unavená, doháněla jsem to kávou – jednou, druhou nebo čokoládou. Rozhodně jsem neodpočívala. Dnes už vím, že jsem to řešila úplně obráceně. A podobných situací bylo víc – výkyvy nálad, emoce, období úzkosti, strachu, kreativity a vztahů.

Jakými fázemi během jednoho měsíce procházíme?

Fáze cyklicky proměnlivé ženy …

Tak jako se mění příroda v průběhu roku, mění se i ženy v průběhu jednoho měsíce. Během jednoho měsíce prožíváme dny, kdy záříme, máme energii na rozdávání, jsme komunikativně obratné, kreativní, ale také dny, kdy bychom nejraději byly samy, někam si zalezly a měly od ostatních klid. Dny, kdy se cítíme vyčerpané a nepochopené.

Jak tedy pochopit svoji proměnlivost a sladit ji se svým životem?

Důležité je žít vědomě svůj život. Seznámit se, se základními fázemi cyklu, pravidelně pak sledovat změny v chování, emocích, fyzických projevech, vztazích a nejlépe si je i zapisovat. Zápisky pak můžeš využít k vyhodnocení, jak která fáze působí přímo na tebe. Nezapomeň, každá jsme jedinečná a každá své proměny můžeme prožívat jinak.

K zapisování ti může posloužit DIÁŘ PROMĚNLIVÉ ŽENY, který je přílohou tohoto ebooku.

Přehled fází menstruačního cyklu

* Reflektivní fáze – cca 1.-6. den cyklu, je označována jako období zimy /stařena/
* Dynamická fáze – cca 7.-13. den cyklu, je označována jako jaro /předovulační období, panna/
* Expresivní fáze – cca 14.-20. den cyklu, je označována jako léto /období ovulace, matka/
* Kreativní fáze – cca 21.-28. den cyklu, je označována jako podzim /období předmenstruační, kouzelnice/

REFLEXNÍ FÁZE – začíná nejčastěji prvním dnem cyklu

Její délka se pohybuje cca kolem 6-ti dnů a to nezávisle na době krvácení. Jedná se o období introvertní a pasivní, období klidu. Tak jako příroda v zimě ztichne a odpočívá, tak i naše tělo v tomto období potřebuje nabrat sílu a energii. Je to období hlubokého rozjímání nad svým životem, odpoutáním se od starostí běžného života, ponoření se do sebe sama, období moudrosti, vysoké vnímavosti a období klidu.

Tuto fázi můžeme přirovnat ke stařeně, které dělá problém rychle se pohybovat, ale za to je moudrá, vnímavá, dokáže vidět samotné jádro problémů, mnoho nemluví, a přesto dokáže dobře poradit, když je tázána.

Tuto fázi ideálně využijete k:

* pdpočinku, regeneraci a načerpání nových sil
* odpoutání se od minulosti a odpuštění
* sebepoznání a sebepochopení a to bez odsuzování a sebekritiky
* snění, vizualizaci svých tužeb, snů a plánů
* nalezení svého smyslu života /životní cesty/
* vytvoření nadhledu, vnímání věcí z vyšší perspektivy
* fyzickému i psychickému uvolnění, přirozené meditaci

V této fázi jsme méně aktivní, nejde nám tak lehce spolupracovat s druhými, učit se a logicky uvažovat. Máme potřebu více spát a odpočívat, nemáme chuť na jídlo. Chybí nám nadšení a motivace.

V této fázi přijměte to, že máte méně energie, dovolte si odpočívat. Vyhnete se tak podrážděnosti. Poslouchejte své tělo a vypněte. Nestresujte se, nechte se unášet proudem života, důvěřujte své intuici, úkoly a povinnosti delegujte na jiné.

DYNAMICKÁ FÁZE – začíná nejčastěji sedmým dnem cyklu

Tuto fázi poznáte velmi jasně. Máte větší sebejistotu, logické a strukturované myšlení. Velmi dobře se vám bude jednat s muži. Cítíte příliv nové energie, nadšení pro nové věci, jste optimistické a je pro vás důležité být aktivní.

Tuto fázi můžeme přirovnat k panně nebo také k jarnímu období, které je symbolem mládí a počátků nového života. Je to fáze před ovulací.

Tuto fázi ideálně využijete k:

* plánování a rozjíždění nových aktivit
* dalšímu vzdělávání
* aktivním činnostem a pohybu
* řešení náročnějších úkolům
* změnám
* jednáním, které vyžadují vaši sebejistotu a sebedůvěru

V této fázi jsme málo empatické a vnímavé k potřebám druhých. Nedokážeme lenošit a nic nedělat. Soustředíme se na své úkoly a cíle, máme tendenci dělat hodně věcí najednou – skákat z místa na místo, problémem pro nás pak je, věci dodělat. Orientujeme se hodně sami na sebe a jsme náročné vůči druhým.

Tuto fázi využijte jednoznačně k jakékoli aktivitě. Sportujte, nebo se jinak pohybujte. V případě práce v kanceláři si úmyslně naplánujte pohyb po ukončení pracovní doby, vyhnete se tak frustraci.

EXPRESIVNÍ FÁZE – začíná nejčastěji čtrnáctým dnem cyklu

Je to období vaší ovulace, ve kterém přímo záříte. Jste společenské, komunikativní, jste empatické a na vrcholu své energie. V tomto období také silně přitahujete muže svojí ženskostí. Zažíváte pocity pohody, život se vám zdá krásný.

Tuto fázi můžeme přirovnat k matce, která je zaměřena na vztahy a péči o druhé. Nebo také k letnímu období, které nám symbolizuje plnost, hojnost a plodnost.

Tuto fázi ideálně využijete k:

* řešení vztahových záležitostí
* vyjednávání, povzbuzování, hledání řešení
* péči o rodinu, domácnost i sebe
* jednání s lidmi
* vytváření harmonie a pohody
* společenským akcím a návštěvám
* nakupování

Dejte pozor na to, aby v této fázi okolí nezneužívalo vaší ochoty pomáhat. Nezabývejte se hodnocením okolí, zavděčit se nikdy nemůžete všem.

Tuto fázi využijte ke společenským aktivitám. Věnujte více času své rodině, dětem a partnerovi. Užívejte si úspěchů, kterých jste dosáhla, využijte své komunikační schopnosti pro sebeprezentaci a vyjednávání, rozmazlujte se.

KREATIVNÍ FÁZE – začíná nejčastěji dvacátým prvním dnem cyklu

Kreativní fáze, nebo také předmenstruační fáze, je obdobím změn, úklidů a tvoření. Tato fáze se také projevuje postupným úbytkem energie (fyzických sil) a schopnosti dlouhodobé koncentrace. Na počátku kreativní fáze řešíte ještě vnější svět, ale postupně, tím, jak se přibližujete fázi reflektivní, se zaměřujete na váš vnitřní svět, intuitivní vnímání.

Kreativní fáze se díky proměnám fyzické energie, emocí a nálad, lítostivosti, kreativity, agresivity a negativnosti může podobat jízdě na horské dráze.

Tuto fázi můžeme přirovnat ke kouzelnici, která v nás čaruje a mění náš svět, nebo také k podzimu, který je obdobím pozdní sklizně a příprav na zimu.

Kreativní fáze může být pro nás také emočním obdobím, které poukazuje na to, co nám již neslouží a nefunguje. A naše podvědomí nám naznačuje, že je čas udělat změnu.

Přesto, že je tato fáze označována často za negativní a leckdy ji i těžko prožíváme, má mnoho skvělých a pozitivních silných prožitků a schopností.

Tuto fázi ideálně využijete k:

* kreativitě a tvořivosti
* intuitivnímu vnímání
* změnám a úklidu
* dokončování úkolů
* stanovení plánů a vizí
* péči o své vlastní potřeby 

V této fázi si dejte pozor na:

* výkyvy nálad, podrážděnost, plačtivost, nesnášenlivost
* přecitlivělost na kritiku
* potřebu mít pravdu za každou cenu
* tendenci, dělat ze všeho drama
* agresivitu a úzkost
* zhoršenou schopnost pamatovat si
* nedostatek trpělivosti a tolerance
* změnu vzhledu
* mylná očekávání
* úbytek fyzické energie

V této fázi si během dne dopřávejte přestávky na odpočinek. Dávejte si během dne malé svačinky, jezte více ovoce. Kofeinem se dobíjejte pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné. Napětí můžete uvolnit fyzickou aktivitou, ne však výkonnostním sportem.

Zapisujte si své sny, nápady, pocity a touhy. Promluvte si se svým podvědomím, vyřešte staré záležitosti, které vám již neslouží, odpoutejte se od minulosti. Dělejte věci, které vás budou bavit, tvořte, tančete. Svých negativních myšlenek si nevšímejte, nechte je odejít. Vyhýbejte se hádkám a důležitým jednáním. Žijte přítomností.

Nedělejte si starosti, pokud se vám nedaří fungovat dle vašich představ. Tento stav zase odejde.

„Milá ženo, právě jsi získala základní informace o jednotlivých fázích měsíčního cyklu. A nyní bych tě ráda pozvala na cestu za sebepoznáváním.

Ke sledování svých proměn ti nabízím Diář proměnlivé ženy. Pravidelně, a to alespoň po dobu 3 měsíců, si zapisuj svoji proměnlivost ve vztazích, fyzických i psychických projevech. Při následném porovnání jednotlivých měsíců, získáš jasnou představu o změnách, které tvůj život různě ovlivňují.

Poznámka - přesto, že máme jednotlivé fáze obecně charakterizované, jsme každá jedinečná a právě proto, každá z nás může své fáze prožívat trochu odlišněji.

Máš chuť, začít praktikovat získané informace? Tak to je skvělé! Jen dej pozor na letité a hluboko zažité vzorce.

I já si řekla „super, jdu do toho, vyzkouším to.“ A zkoušela jsem, i dále zkouším. V osobním životě si chvíle odpočinku dopřejete lehce, přizpůsobit své zaměstnání cyklu je již těžší. Ale nezoufej, pokud se ti to hned nepodaří. Důležité je vytrvat a nevzdávat to.

A třeba jednou dojdeš k tomu, že se na svoji menstruaci začneš těšit, tak jako já. Na dobu klidu a odpočinku, kterou si můžeš s klidným svědomím naplánovat. Tvé tělo ji potřebuje a kofein ani čokoláda tě nezachrání.

Vnímej své tělo a řiď se jeho signály. A klidně si naplánuj pravidelně menstruační dovolenou. Není to úžasné? Každý měsíc mít dovolenou? Za těch několik málo dní, kdy máš méně energie, se ve vaší domácnosti výrazně nic nezmění. Žehlení prádla, velký úklid a ostatní domácí práce na tebe počkají, až budeš zase v plné síle a zvládneš je daleko rychleji. Pokud tedy nemáš někoho, kdo by je za tebe mohl udělat“.

Ženství a sexualita …

Sexualita je v dnešní době mylně spojována pouze s pohlavním stykem. Sdělovací prostředky učinily ze sexuality veřejnou záležitost, která je založena především na základě mužských představ – vzhled, chování a pocity ženy.

Pro poznání a pochopení své pravé podstaty, je nutné se seznámit s protikladnými póly mužské a ženské energie.

Naše společnost je výrazně ovlivněna sexuální energií muže – tedy energií síly, která je zaměřena na výkon, rychlost a napětí.

Podstatou ženské energie je však láska, empatie a klid. Tyto hodnoty jsou však často společností opomíjeny.

Mnoho žen nehledá svoji přirozenost, napodobují muže a naučily se hrát mužskou roli nejen v zaměstnání, sportu, ale i doma v rodinách. Tento mužský princip v ženě pak může výrazně tlumit partnera v jeho aktivitě, může být příčinou partnerských neshod a krizí. Muž necítí z partnerky ženskou energii, ženu vnímá jako konkurenci, se kterou je nutné bojovat, nebo před ní utíkat.

Jak tedy co nejlépe pracovat s ženskou sexualitou?

Důležité, je vytvořit vnitřní rovnováhu, tedy vyrovnat v sobě mužskou /jangovou/ a ženskou /jinovou/ energii. Dále pak využívat plně ženský potenciál, naučit se pracovat s dělohou, která je sexuálním centrem každé ženy a také s dechem.

Pozorujte a poznejte, jaká energie je ve vás převažující, ženská či mužská?

Mezi charakteristické znaky JINOVÉ /ženské/ ENERGIE patří například:

* voda, noc, země, vdech, estrogen, hloubka, uvolnění
* jemnost, city, intuice, moudrost, příroda
* studený, pomalý, společně, přizpůsobivý, klid
* slabý …

Mezi charakteristické znaky JANGOVÉ (mužské) ENERGIE patří například:

* oheň, den, nebe, výdech, testosteron, vrchol, napětí
* intenzivní, myšlení, logika/kázeň, znalosti, technika
* horký, rychlý, sám, rozhodný, pohyb
* silný …

Bylo by mylné se domnívat, že ženy mají pouze jinovou energii. V každé z nás je zastoupen také mužský princip - jang, který by neměl být převažující. Zachovejme si tedy svoji ženskou přirozenost.

Podstatou ženy, je vnitřní síla a vnější křehkost.

Podstatou muže je vnější síla a vnitřní zranitelnost – viz obrázek, kterým je znázorněn symbol jinu a jangu.

V jaké převažující energii se pohybuješ právě ty, milá ženo? A v jaké energii se chceš pohybovat?

Je-li ti bližší mužský princip, posiluj v sobě ženské chování. A to například oblečením. Vyměň alespoň někdy své oblíbené džíny a kraťasy za sukně nebo šaty. Další možností je tanec, kterým můžeš skvěle uvolnit své tělo. Budeš-li chtít, můžeš také omezit aktivity, které tě vedou k soutěžení, akčnosti a mužské síle.

DĚLOHA – SEXUÁLNÍ CENTRUM ŽENY

I pro mě bylo velkým překvapením, že právě děloha je hlavním centrem ženské sexuality a velice silným zdrojem energie.

Potenciál dělohy daleko přesahuje pouhé rození dětí.

Děloha je hlavním místem v těle ženy.V děloze se ukládají negativní emoce a otravují odtud celý organismus. Možná právě proto, v dnešní době hodně žen trpí různými ženskými nemocemi včetně rakoviny ženských orgánů.

Pokud chceme uzdravit nebo posílit svoji ženskost, začněme pracovat na uzdravení své dělohy.

Prvním krokem pro vás může být pouhé přítomné uvědomění si, že dělohu máte.
Zkuste do ní vědomě posílat svůj dech. Uvolněte se, zavřete oči, položte si ruku na dělohu a začněte do ní dýchat a usmívat se. Do dělohy zaměřte celé své vědomí. Dopřejte si dostatek času na to, abyste s ní navázala kontakt. Nakonec naplňte svoji dělohu vůní svého srdce a pak se vycentrujte.

A co vaši dělohu může zatěžovat?

Kromě negativních emocí, také pohlavní zneužívání, polovičatý sex, násilí, antikoncepce, potrat, nechtěné těhotenství a také chlad. Děloha se sama nedokáže vyrovnat například se studenou koupelí po sauně nebo plaváním ve studené vodě.

Více se o ženské sexualitě můžete dozvědět z dalšího mého ebooku, který pro vás s radostí budu připravovat v následujícím období, a do kterého ráda zařadím osobní zkušenosti a výsledky léčby dělohy, které právě praktikuji.

Žena a muž, tajemství společného štěstí …

Pro nás ženy jsou hodně důležité vztahy se svými blízkými. Nejvíce se svým partnerem a dětmi. Jak ale pochopit opačné pohlaví, jak se nestát obětí života a užít si radosti a štěstí? Pro inspiraci závěrem svého ebooku přináším návod na to, jak prožít šťastný partnerský vztah.

 1. Obdivuj svého partnera a těš se na něj. Buď k němu laskavá a važ si všeho, co pro tebe dělá.
 2. Najdi si s partnerem nějaký společný zájem, koníček, sport, něco, co vás bude společně bavit a naplňovat.
 3. Otevři své srdce lásce. Nesnaž se vše pochopit.
 4. Buď trpělivá a laskavá.
 5. Vymýšlej různá překvapení, která váš vztah oživí.
 6. Každý den se zamysli nad tím, čeho si na svém partnerovi vážíš.
 7. Buď vděčná za váš partnerský vztah.
 8. Užívej si s partnerem společné chvíle pouze ve dvou, pravidelně si je plánujte.
 9. Projev svému partnerovi lásku, třeba i maličkostí.
10. Partnerskému vztahu věnuj pozornost!

Pokud ve svém současném vztahu nejsi šťastná a spokojená, změň to!

ZMĚŇ VŠAK SEBE, nepokoušej se změnit partnera. Každá změna, kterou učiníš, se dotkne všech tvých blízkých, tedy i partnera. A nezapomínej, všechny těžké chvíle jsou pro tebe životními lekcemi a každý člověk, se kterým se v životě potkáš, je tvým učitelem – tedy i tvůj partner. O tom více až někdy příště … v dalším ebooku nebo na dalším semináři.

Závěrem
Jsem moc ráda, že jste dočetla mé řádky až sem. Pevně věřím, že jsem vás tímto ebookem provedla alespoň částečně po cestě k hlubšímu poznání ženství. Nyní, už vše závisí pouze a jenom na VÁS. Na vašem rozhodnutí, zda po cestě sebepoznání půjdete dál. Zda dokážete využívat darů ženství, žít v harmonii se svojí podstatou – ženy. Zda budete využívat darů své pravidelné cyklické proměnlivosti, zda budete šťastná a spokojená ve svém životě.

Svět i společnost potřebuje LÁSKU a šťastné ženy.

Pokud není šťastná žena, není šťastná ani její rodina – partner ani děti.

Pravou podstatou ženy je LÁSKA.

Z celého srdce vám přeji, šťastné kroky a co nejméně životních překážek na vaší cestě. A nezapomínejte, každá zkouška a změna vás posouvají dál, nebraňte se jim.

Nepádlujte proti proudu života, nechte se jím unášet. Nevracejte se k minulosti. Co se stalo, změnit již nemůžete, prostě to přijměte a jděte dál.

Život nekončí …
S láskou
Ilona Jílková

jilkova.ilona@seznam.cz

www.sangri-lla.cz

Pro další sebepoznávání doporučuji …
Pokud tě ebook zaujal a chceš na sobě dále pracovat, k dalšímu sebepoznávání můžeš využít:
* Semináře zaměřené na osobní rozvoj, které realizuje občanské sdružení ŠANGRI-LLA Vamberk, www.sangri-lla.cz
http://www.sangri-lla.cz/detail.php?s=ebooky


Odbornou literaturu
* Cyklická žena – Miranda Grey
* Rudý měsíc – Miranda Grey
* Tao a síla ženské sexuality – Maitrey D. Piontek
* Rozkvétající žena – Mary Dillonová &Shinan Barclayová
* DVD Měsíc v nás
Webové zdroje
 http://www.luciedlaskova.cz
 http://zenyzenam.cz
 http://www.cyklickazena.cz


 DIÁŘ PROMĚNLIVÉ ŽENY

Pokyny pro práci s diářem
Pravidelné sledování vašeho cyklu a proměn, vás může zbavit nepříjemného premenstruačního syndromu, pomůže vám plánovat si aktivity v souladu s cyklem a využívat pestrých možností, které vám vždy určitá fáze přináší.

Pochopíte-li svoji proměnlivost a budete žít v souladu se svým cyklem, posílíte tím své sebevědomí a sebejistotu, dokážete lépe udržovat harmonické vztahy se svými blízkými, budete mít větší radost ze života a stanete se šťastnou a naplněnou ženou.

Pro lepší orientaci a k pochopení změn v období menstruačního cyklu, můžete využít DIÁŘ PROMĚNLIVÉ ŽENY. Pravidelně, nejlépe každý den, si zapisujte to, jak se cítíte a co právě prožíváte.

Prvním dnem cyklu označte první den vaší menstruace /datum/ atd. Postupně pak každý den, ohodnoťte svoje emoce, pocity a schopnosti dle následujících oblastí:

psychika - jak zvládáte stres, máte radost ze života, jste spokojené a šťastné, cítíte potřebu změny, jste kritické, máte obavy …

myšlení - máte spíše logické a reálné myšlení, nebo spíše intuitivní, jak se soustředíte, na jaké úrovní jsou vaše paměťové schopnosti a schopnosti vzdělávat se, schopnosti plánovat, pozitivní/negativní myšlení, jaká je vaše představivost, přemýšlíte příliš nebo málo …

vztahy - jste sebevědomé, trpělivé, nebo spíše kritické, jak zvládáte komunikaci s ostatními, jaký vztah máte k sobě a druhým /partner, děti, přátelé …/, dokážete být tolerantní, společenské

tělesné pocity - zvýšená únava, potřeba spánku a odpočinku, akčnost a fyzická zdatnost, dostatek energie, máte chuť k jídlu, na sladké, trpíte pocity horka nebo chladu, změny váhy, změna velikosti prsou, sexuální touha …

emoce - jste empatické, cítíte vnitřní sílu a vnitřní klid, nebo naopak, jste podrážděné, úzkostné, plačtivé, cítíte strach, máte potřebu být o samotě, jste optimistické nebo spíše pesimistické …

spiritualita - všímáte si své intuice /vnitřního hlasu/ a využíváte ji, umíte se ponořit do sebe, máte pocit vnitřní jistoty, meditujete …

Pro lepší pochopení sebe a svého cyklu je dobré, si diář pravidelně vyplňovat alespoň tři měsíce.

Lépe pak budete vnímat cyklické změny ve svém těle, myšlení a pocitech.
Přeji vám krásné a obohacující sebepoznávání,

Ilona Jílková

Poselství Vše pro lásku »