Sedmikráska

Sedmikráska obecná - chudobka - Bellis perennis

Popis: Sedmikráska chudobka je nízká rostlina zřídka přesahující 10 cm. Sytě zelené listy uspořádané v přízemní růžici jsou široce obvejčité a na okrajích jemně zubaté nebo celokrajné. Bezlistý květní stvol je jednoúborový. Květy jsou oboupohlavné, mají kuželovité lůžko, střed květů je žlutý, okvětní lístky bílé až narůžovělé, na špičce často červené. Tvarem připomínají vyplazený jazyk. Plodem sedmikrásky chudobky je nažka. Tato květina kvete od února do listopadu. Květy vykazují heliotropické vlastnosti podobně jako slunečnice a jsou odolné vůči mrazu až do -15 °C. Roste na zahradách, loukách, pastvinách, okrajích cest.

Obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silici, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulin. Sbírá se květ nebo kvetoucí nať, nejlépe na jaře, kdy obsahuje nejvíce účinných látek.

Podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Osvědčila se při zánětech močových cest a při zánětu ledvinových klubíček. Zevně ve formě koupelí se užívá při různých kožních chorobách jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné a taktéž na špatně se hojící rány. Působení sedmikrásky je velmi mírné a nenápadné, proto se uplatňuje zejména ve směsích, kam se často přidává "jen" pro zlepšení jejich vzhledu.

Sedmikráska nebo také Husí kvítko je lidový název pro velmi známou léčivku - sedmikrásku chudobku. Říká se, že jakmile začnou sedmikrásky rašit,  přichází jaro. Přestože je tato květina docela nenápadná, má svou moc - dříve lidé věřili, že nosí štěstí. Musíte ji však sbírat na svatého Jana mezi dvanáctou a třináctou hodinou, kdy je slunce nejvýš.

Účinky rostliny:
horečka
bolesti zubů
kašel, zahlenění
nachlazení
jarní detoxikace, jarní pročištění organismu
nechutenství /anorexie/
poruchy trávení
kožní nemoci
drobné rány kůže
bodnutí hmytem /rozdrcený list sedmikrásky/

První tři sedmikrásky, které na jaře naleznete, jsou mnohem léčivější než jiné a budou vás chránit před horečkou, bolestmi zubů a "zlými pohledy". Zkrátka obyčejná sedmikráska zas tak obyčejná není.

Květy sedmikrásek můžete jíst čerstvé přímo na louce, ale přidávají se také do jarních salátů a polévek nebo je můžete nasypat na chléb s máslem či tvarohem. Do salátů můžete nasbírat i listy, a květy použít hlavně na ozdobu. Sedmikrásku můžete využít také pro rychlé ošetření hmyzího bodnutí apod. Stačí rozemnout čerstvý list a čerstvou šťávou potírat postižené místo, nebo rozmačkaný list na ránu jen přiložit.

Vyzkoušejte čaj z nasbíraných sedmikrásek, který mírní kašel a pročišťuje organizmus. Jednu lžičku čerstvých květů a listů zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Přeceďte a pijte několikrát denně. Čaj lze také osladit medem. Na zimu si květ můžete také nasušit.

Zdroj: http://www.bylinkyprovsechny.cz/

Metabolismus, ledviny, plíce
To jsou oblasti, kde se sedmikráska dá využít. Pomáhá při chorobách dýchacích cest, je močopudná a čistí tedy močové cesty a ledviny.

Z květů je možné vyrobit také sirup s medem – prokládáme květy vrstvou medu až naplníme sklenici a necháme za oknem. Až se na dně začne tvořit sirup, přecedíme a uchováme v lahvi v temnu. Sirup se může používat při dýchacích obtížích, kašli a také jako příjemný prostředek při špatném usínání, bolesti hlavy.

Sedmikráskový sirup
3 hrsti květů přelít 750 ml vroucí vody. Přidejte na plátky nakrájený citron a nechte odstát do druhého dne. Druhý den přeceďte přes čisté plátno, přidejte 750 g cukru a vařte 7 minut, slijte do lahví.

Pěstící olej ze sedmikrásky

Látky, které obsahuje, můžeme použít i na pěstění a čištění pleti. Do kvalitního za studena lisovaného oleje přidáme květy a necháme stát za oknem na slunci. Přecedíme zhruba po 14 dnech až třech týdnech. Mezitím olej kontrolujeme, aby se nám nekazil. Lépe uděláme, když necháme květy drobně zavadnout, vypaří se tak určité procento vody a olej nebude náchylný ke zkažení. Hotový olej dáme ho do skleničky a můžeme si užívat, jak naší pleti prospívá tento vynikající domácí prostředek. Když o sebe pečujeme, cítíme, že jsme sami se sebou rádi.

Mast na ekzémy

Sedmikrásková mast léčí modřiny, otoky, odřeniny i otevřené rány, podrážděnou pokožku a také se maže na štípance od hmyzu či v některých případech jako přípravek zmírňující potíže s akné či ekzémem, poraďte se s lékařem, zda je mast pro vás vhodná..

Nejdříve si musíme připravit sedmikráskový macerát. Není to vůbec nic složitého. Potřebujeme jen nasbírat dostatečné množství květinek v nějakém čistém a bezprašném místě, koupit si kvalitní olej a připravit si sklenici. Pak do ní vložíme sedmikrásky a zalijeme je olejem tak, aby byly dokonale přikryté. Sklenici zakryjeme gázou, odložíme na nějaké slunečné místo a necháme dva týdny louhovat. Denně je opatrně protřeseme, celou dobu si hlídáme, aby byly neustále ponořené. Pak už stačí jen olej přecedit, kytičky vymačkat a macerát je hotov.

S ním můžeme přistoupit k druhému kroku, kterým je výroba domácí masti. Připravíme si přibližně 120g sedmikráskového macerátu, 30g  včelího vosku /obecně se většinou doporučuje poměr tři ku jedné, ale není to nutné řešit s lékařskou váhou/ a případně ještě půl lžičky lanolinu, i když ten není nutný /přidává se pro své hydratační vlastnosti/. Všechny suroviny si dáme do menšího hrnečku, který umístíme do vodní lázně. Ohříváme a čekáme až se nám vše rozpustí, pak směs zamícháme, přelijeme do připravených skleniček, počkáme až nám sedmikrásková mast zatuhne, uzavřeme je a uskladníme nebo rovnou začneme používat. Mastičku lze obohatit ještě o vůni nějakých silic, ale je to více méně zbytečné.

Zdroj: http://lindamahelova.cz/sedmikraska/, interent

« Bez černýMedvědí česnek »